Sigorta Hukuku

Sigorta Hukuku


Sigorta Avukatı Ankara

Ankara’da faaliyet gösteren Av.Buğra Palabıyık, sigorta şirketleri ile sigortalılar arasındaki uyuşmazlıkların çözümü konusunda her türlü hukuki hizmeti vermektedirler. Av.Buğra Palabıyık sigorta teminatı ve sorumluluğu gibi çeşitli konularda, sigortacıları, tazminat talep eden özel/tüzel kişileri ve aracı kuruluşları temsil etmektedir.

Av.Buğra Palabıyık sigorta hukuku konusunda edindiği deneyim ve bilgiler çerçevesinde, sigorta ve tazminat ve alacak davalarında hayat ve maluliyet sigortası davaları, trafik kazalarına ilişkin tazminat talepleri, ölümlü trafik kazası tazminat davaları, yönetim kurulu üyesi sigorta sorunları, yangın sigortası davaları, kasko, havacılık ve deniz Sigortası uyuşmazlıkları, tıbbi malpraktis davaları, ferdi Kazalara ilişkin davalarda müvekkillerimize en etkili sonucu sağlamak için hukuki destek vermektedirler.

Yaşanılan bir trafik kazasında ölüm veya yaralanmanın meydana geldiği durumlarda kaza nedeni ile mağdur olan kişilerin araç sürücüsüne dava açmayı istememesi durumunda sigorta şirketine bir dava açmaları mümkün olabilmektedir.

Trafik kazası nedeni ile mağdur olan kişilerin araç sürücüsüne karşı bir dava açmak istememesi birçok farklı sebep nedeni ile mümkün olabilmektedir. İlk olarak araç sürücüsünü tanımakta olan kişiler araç sürücüne yüksek miktarlarda bir tazminat yüküne mahkum etmek istemeyebilir. Yaşanılan kazalarda ve özellikle ölümlü kazalarda mahkemenin kara verdiği yüksek miktarlı tazminatları araç sürücüleri karşılamayabilmektedir. Bu sebepler ile araç sürücüsüne dava açılmadan sadece sigorta şirketlerine dava açılması ve zararın bu şekilde tazmin edilmesi mümkün olabilmektedir.

Bu konuda Karayolları Trafik Kanunun 97’nci maddesinde belirtilen hükümlere göre, “Zarar gören, zorunlu mali sorumluluk sigortasında öngörülen sınırlar içinde doğrudan doğruya sigortacıya dava da açabilir.” ifadesi yer almaktadır.

Sigorta Avukatı Hizmetleri

  • Sigorta ile ilgili alacak ve tazminat davaları
  • Hayat ve Maluliyet Sigortası davaları
  • Trafik kazalarına ilişkin tazminat talepleri
  • Yönetim kurulu üyesi sigorta sorunları
  • Yangın sigortası davaları
  • Kasko, Havacılık ve Deniz Sigortası uyuşmazlıkları
  • Tıbbi malpraktis davaları
  • Ferdi Kazalara ilişkin davalar
  • Mal ve diğer tazminatlara ilişkin davalar

Sözleşme Hazırlanması Hizmetlerimiz

Müvekkil şirketlerin risklerinin sigorta kapsamına alınabilmesi için müvekkillerimizin yerli ve yabancı sigorta şirketleri ile olan ilişkilerinde risk tespiti, poliçe oluşturulması gibi tüm evreleri kapsar şekilde danışmanlık ve temsil hizmetleri vermekteyiz.

Ankara’da çalışmalarına devam eden Av.Buğra Palabıyık’a info@bugrapalabiyik.com e-mail adresinden veya iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.